Warszawska agencja modeli działająca na polu międzynarodowym wymaga znajomości przynajmniej języka angielskiego, który uchodzi za język przydatny na całym świecie. W branży modowej to podstawa – zarówno w samej branży, jak też we wszystkich sytuacjom związanym z wyjazdami. Preferowany poziom znajomości języka zależny jest od rodzaju zlecenia – by go określić, warto skorzystać ze skali CEFR.
Jak weryfikować znajomość języków obcych
CEFR (Common European Framework of Reference for Languages, czyli Europejski System Opisu Kształcenia Językowego) to międzynarodowa skala standaryzująca opisowo kompetencje językowe – możesz ją znać z nauczania języka obcego w szkole czy na studiach. Oznaczenia te są na tyle rozpoznawalne, że także pracownicy agencji modeli doskonale się w nich orientują. Skalę tworzą 3 grupy, które dzielą się na 6 poziomów. Przybliżmy je, zaczynając od najniższego.
- A1 – poziom podstawowy (beginner): stosowanie podstawowych potocznych wyrażeń i zwrotów, które wiążą się z dniem codziennym; przedstawienie się i mówienie o życiu prywatnym: o sobie, miejscu zamieszkania, rodzinie, znajomych, pasjach; na tym poziomie można poprowadzić prostą konwersację z rozmówcą, który świadomie dostosuje się do naszego poziomu, czyli będzie mówił niezbyt szybko, zrozumiale.
- A2 – podstawowy (elementary): rozumienie i używanie często stosowanych wyrażeń z zakresu życia codziennego, porozumiewanie się w rutynowych sytuacjach, kiedy wymagana jest wymiana informacji na typowe tematy, między innymi te dotyczące własnej osoby.
- B1 – samodzielny (intermediate): rozumienie znaczenia i uczestniczenie w rozmowach o jasnym przekazie, które dotyczą znanych rozmówcom spraw, typowych zdarzeń związanych z pracą, życiem domowym, czasem wolnym. Posługiwanie się standardowymi wyrażeniami w większości sytuacji komunikacyjnych, do których dochodzi na przykład w podróży. Tworzenie zrozumiałych, choć prostych, wypowiedzi na tematy znane, lubiane, wiążące się z zainteresowaniami; opowiadanie o doświadczeniach, marzeniach, aspiracjach i proste uzasadnianie wypowiedzi.
- B2 – samodzielny (upper intermediate): rozumienie znaczenia głównych wątków w tekstach i wypowiedziach podejmujących tematy konkretne oraz abstrakcyjne; rozumienie dyskusji na tematy związane ze swoją specjalnością. Płynne wypowiadanie się, spontaniczne zabieranie głosu, prowadzenie swobodnej rozmowy z innymi użytkownikami danego języka, formułowanie przejrzystych wypowiedzi na wiele różnorodnych tematów oraz wyjaśnianie swojego stanowiska z przedstawieniem wad i zalet.
- C1 – biegły (advanced): rozumienie szerokiego zakresu dłuższych, trudnych tekstów oraz ich niebezpośredniego przekazu. Wypowiadanie się płynne, spontaniczne, swobodne, bez trudności w przywoływaniu właściwych sformułowań w kontaktach towarzyskich i zawodowych. Formułowanie wypowiedzi dotyczących złożonych kwestii.
- C2 biegły (master of proficiency): rozumienie wszystkiego, co słyszy się i czyta w danym języku. Streszczanie informacji z różnych źródeł, spójne odtwarzanie zawartych w nich treści. Precyzyjne wyrażanie myśli z subtelnym różnicowaniem znaczeń nawet w bardzo złożonych wypowiedziach.
Na ogół agencja modeli nie wymaga znajomości angielskiego na najwyższych poziomach, ale abyś nie stresował się tym, że nie rozumiesz, co się do Ciebie mówi albo że ktoś nie rozumie Ciebie, warto zadbać, by wyszlifować język obcy przynajmniej na poziomie B.
Co agencji modeli mówią twoje kompetencje językowe
Pamiętaj, że do międzynarodowych zleceń agencja modeli zawsze wybierze osobę z najwyższymi kompetencjami językowymi w zakresie angielskiego, chyba że zależy Ci na pracy w określonym miejscu. Jeśli chcesz być modelem we Włoszech, dobrą strategią będzie nauka języka włoskiego przy zachowaniu komunikatywnej znajomości języka angielskiego. Doświadczenie pokazuje, że przydaje się on w wielu sytuacjach – na przykład na każdym lotnisku.
Jak się uczyć angielskiego w Warszawie
Nawet jeśli znajomości języka angielskiego nie wyniosłeś ze szkoły, nic straconego. Agencja modeli nie będzie wymagała przedstawienia certyfikatów językowych, choć oczywiście są one mile widziane. Możesz być pewien natomiast, że deklarowane umiejętności mogą zostać sprawdzone w czasie castingu poprzez prowadzenie rozmowy w obcym języku – specjalistom to wystarczy, by ocenić komunikatywność twoich wypowiedzi. Dziś jednak języków można uczyć się bardzo efektywnie na własną rękę – wystarczy komputer lub smartfon. Online znajdziesz wiele ciekawych aplikacji i podcastów, dzięki którym nauka będzie przyjemna i będziesz mógł ja podjąć w każdej chwili, na wybranym poziomie.