Agencja modelek dba o rozwój kariery młodych osób, które chcą rozwijać się na polu modelingu. Rola ta polega głównie na promowaniu wizerunku oraz wyszukiwaniu zleceń. W tym celu jednak modelka i model muszą podpisać z agencją umowę prawną o współpracy. Przez wzgląd na to warto wiedzieć, co w takiej umowie musi się znaleźć, a także w jakim zakresie można prosić o wyjaśnienie lub zmianę – w dobrej agencji modelek możliwość negocjowania umów powinna być standardem. Dotyczy to więc nie tylko umowy wstępnej, ale również rozmów w przyszłości, podczas pracy (np. o podwyżce).
6 istotnych aspektów umów z agencją modelek
Nasza agencja modelek DIAM w Warszawie preferuje najwyższą transparentność wszystkich warunków współpracy i jasne wyłożenie wspólnych oczekiwań. Nie zawsze jednak młody model czy modelka muszą spotkać się z taką otwartością podczas podpisywania umów o współpracy. Jest to bardzo istotne w kontekście chęci rozwijania kariery – agencja ma dbać o tę karierę i poza wyszukiwaniem zleceń jest to jej główne zadanie.
Najważniejsze aspekty umowy, na które należy zwrócić uwagę, to:
- Z kim podpisujesz umowę – nie chodzi przy tym o to, czy to agencja, czy nie. Umowę bowiem można podpisać nie tylko z właścicielem agencji, ale również z jej filią lub przedstawicielem (w takim wypadku należy poprosić o pełnomocnictwo). Inną rzeczą jest fakt, iż osoby niepełnoletnie potrzebują zgody rodziców na modeling i nie mogą samodzielnie podpisywać umów.
- Najważniejsze definicje – do których należą „zlecenia” oraz definicja Klienta. Stosując słownik prawny, trzeba zwrócić uwagę na podmiot i przedmiot umowy, to czego i kogo dotyczy.
- Czy podpisujesz umowę na wyłączność – dotyczy to głównie ujawnienia swoich Klientów agentowi, który od czasu podpisania umowy będzie zastępował modelkę lub modela w negocjacjach. Umowa, która nie jest na wyłączność, nie powinna do tego obligować, ale modelka musi się zastanowić czy nie chce, by doświadczony agent zawsze ją reprezentował. Takie reprezentowanie może przynieść jej korzyści. Istotna jest tutaj też inna kwestia – możliwość wglądu do umów, które podpisuje agent. Należy zadbać, by w umowie znalazł się odpowiedni zapis.
- Szczegóły dotyczące wyglądu i dbania o siebie – może to naruszać w pewnym stopniu u niektórych osób granice osobiste, lecz często jest wymagane w umowach dbanie o siebie oraz informowanie o zmianach w wyglądzie. Dotyczy to szczególnie zmian trwałych, jak tatuaże i nieraz w umowie zawierane jest zastrzeżenie braku możliwości dokonywania radykalnych zmian pod rygorem rozwiązania umowy. Opcjonalnie powyższa kwestia bywa przedmiotem negocjacji przed podpisaniem umowy.
- Prawa autorskie i prawa do wizerunku – zazwyczaj przekazuje się je agencji modelek. Nie należy się obawiać tego zapisu, gdyż prawa takie są potrzebne agentowi do swobodnego wykonywania pracy w postaci reprezentowania i rozpowszechniania wizerunku modela czy modelki „na zewnątrz”. Należy przy tym jednak pamiętać, że po pierwsze, agencja nie powinna zyskiwać praw do zdjęć zrobionych przed podpisaniem umowy, a po drugie, sama modelka nie może rozpowszechniać tych, które zostały zrobione po jej podpisaniu.
- Klauzula poufności – zapewniająca bezpieczeństwo „handlowe” agentowi. Zapisy o tym, iż modele nie mogą ujawniać informacji pozyskanych o agencie i jego Klientach, są standardem w umowach.
Zawierane umowy w różnych agencjach modelek mogą znacznie od siebie odbiegać nie tylko ze względu na warunki, ale również na treść – pozwala na to zasada swobody umów. Warto się więc zawsze wczytać w każdą umowę, ponieważ może zawierać zupełnie nowe treści.
Ważne jest również, by nie podpisywać umów niejasnych, a także celowo spisanych tak, by były niezrozumiałe. Wówczas należy poprosić o czas na zapoznanie się z umową, a nawet zabrać ją w tym celu ze sobą. Pozwoli to skonsultować się z zaprzyjaźnionym prawnikiem lub przynajmniej zapoznać się z wszystkimi punktami bez presji czasu i bez towarzystwa osób trzecich. Ewentualnie można prosić o to, o czym już wspominaliśmy na wstępie – o wyjaśnienia, biorąc jednak pod uwagę fakt, iż muszą one być pełne i satysfakcjonujące.
Inne elementy umowy z agencją modelek (przykład z Warszawy)
Oczywiście wypunktowane wyżej aspekty umów nie są wszystkimi, które się w nich znajdują. Na przykładzie agencji modelek DIAM w Warszawie, modelki otrzymują dodatkowo bardzo dokładne dane o prowizji agencji modelek. Ważne jest również zawarcie w umowie sposobu komunikowania się oraz unormowań braku zgody modelki na wykonanie zlecenia – jest to dopuszczalne, lecz istnieje na to również określony czas, którego nie można przekroczyć. I już formalnym aspektem każdej umowy jest czas jej trwania oraz formy i warunki rozwiązania. Każda ze stron powinna mieć w tym względzie pewną swobodę decyzji, która nie będzie prawnie obciążająca, oczywiście poza sytuacjami ewidentnie naruszającymi inne zapisy umowy, w tym szczególnie dotyczącymi braku wykonywania zleconych prac.