Modelki powinny dysponować wysoko rozwiniętymi kompetencjami miękkimi – to ustaliliśmy w pierwszej części artykułu. Teraz przyjrzymy się możliwościom ich kształcenia w teorii i w praktyce.
Modelki na treningu
Trening w pracy modelki nie obejmuje tylko utrzymania sylwetki w nienagannej formie, ale także pracę nad cechami charakterologicznymi i osobowościowymi. By dobrze zacząć, warto zrewidować poziom i zakres swoich kompetencji miękkich, odpowiadając sobie na pytania: W czym jestem dobra? Jakie mam predyspozycje? Co sprawia mi najwięcej problemów? Pierwszą rzeczą, którą możesz zrobić, jeszcze przed treningiem, to zapoznać się z literaturą z omawianej dziedziny. Na rynku wydawniczym znajdziesz wiele pozycji poświęconych opisowi, analizie i praktycznemu kształceniu umiejętności miękkich. To zakreśli Ci horyzont wiedzy i możliwości, które się przed Tobą rozwijają.
Jak się szkolić w Warszawie
Specjaliści podkreślają jednak, że wiedza teoretyczna na temat umiejętności miękkich to na ogół za mało, ponieważ ich sednem jest interakcyjność, czyli wejście w określoną relację z określoną osobą w danych okolicznościach. To oznacza, że najefektywniej uczyć się przez praktykę: rozmawianie, negocjowanie, delegowanie zadań, tworzenie kompromisów. Dlatego początkujące w Warszawie modelki tak chętnie korzystają z oferty dostępnych tu kursów, szkoleń czy warsztatów. Trening odbywa się w niewielkich grupach, zapewniających komfortową kameralność oraz nadzór merytoryczny wykwalifikowanego trenera. Zajęcia mają formę odgrywania ról, co pozwala przyjmować różne punkty widzenia i patrzeć na sprawy z niejednej perspektywy. W ten sposób umiejętności miękkie można rozwijać wielokierunkowo.
Co zyskujesz w trakcie profesjonalnego szkolenia
Czuwający nad przebiegiem interakcji szkoleniowych trener może je właściwie ukierunkowywać tak, abyś świadomie dostrzegała i uczyła się pewnych mechanizmów istotnych w pracy modelki.
Masz pełen wgląd z przebieg ćwiczeń, co pozwala Ci monitorować swoje postępy. Służą temu:
- metoda prób i błędów – to jedna z najstarszych metoda uczenia się, którą nieświadomie wykorzystujemy już jako małe dzieci; nie bez przyczyny znane jest powiedzenie, że uczymy się na własnych błędach – oczywiście pod warunkiem, że jesteś świadoma ich popełnienia. Dzięki trenerowi masz szansę poprawić nieskuteczną komunikację, wykorzystując inne metody i narzędzia; możesz też przy współudziale grupy dokonać analizy ukierunkowanej na uzyskanie zaplanowanych rezultatów i wypracować najefektywniejsze sposoby działania;
- feedback, czyli informacja zwrotna – w codziennej komunikacji nie zawsze otrzymujemy informacje zwrotne, a te, które do nas docierają, bywają nieczytelne. Komunikując się z innymi, należy zawsze pamiętać o tym, czy jej cel był jasny i czy został osiągnięty, czyli czy komunikacja była skuteczna. W czasie treningu wszystkie rezultaty rozmów poddawane są analizie, by sprawdzić efekty oraz możliwość ich zoptymalizowania;
- zasada ograniczonego zaufania – sprawdza się w sytuacjach znanych i powtarzalnych, kiedy łatwo popaść w stereotypy oraz schematy. Kiedy pewne czynności komunikacyjne masz zautomatyzowane, zdarza się przeoczenie indywidualnej treści informacji zwrotnej, co prowadzi do nieporozumień. Można ich uniknąć, zachowując czujność i wychwytując istotne detale.
Umiejętności miękkie są uniwersalne – przydadzą się nie tylko w pracy modelek, ale też na wszystkich innych stanowiskach, nie da się przecież w poszczególnych zawodach pracować bez kontaktu z innymi ludźmi. Poza gruntem zawodowym można je ponadto wykorzystać w relacjach prywatnych, dlatego inwestycja w taki kurs zawsze się opłaca.
Rozwijaj się wielopłaszczyznowo
Podsumowując: miękkie kompetencje można rozwijać samodzielnie oraz na specjalistycznych szkoleniach. Dzięki nim modelki zyskują narzędzia potrzebne do radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych, z którymi wszyscy rzadziej lub częściej mamy do czynienia. Umiejętne unikanie nieporozumień jest w zawodzie wymagającym kontaktu z różnymi osobowościami prawdziwym atutem.
Na koniec proponujemy szybki test dla przyszłych i obecnych modelek – stwórz własny katalog miękkich umiejętności na podstawie poniższej listy:
- odporność na stres,
- praca pod presją czasu,
- wypracowywanie kompromisów,
- rozwiązywanie konfliktów,
- tworzenie dobrej atmosfery w zespole,
- dbanie o komunikację w zespole,
- komunikatywność,
- kreatywne myślenie,
- umiejętność pracy w grupie,
- motywowanie współpracowników i pracowników,
- automotywacja,
- zdolności perswazyjne,
- wysoka kultura osobista,
- życzliwe nastawienie do ludzi,
- optymizm,
- zarządzanie czasem,
- terminowość,
- dobra organizacja pracy,
- łatwość nawiązywania kontaktów,
- rozsądne przyjmowanie krytyki,
- nastawienie na samorozwój,
- odnajdywanie się w nowym środowisku,
- praca według ścisłych wytycznych,
- elastyczność.
Katalog miękkich kompetencji jest oczywiście dużo szerszy, ale już na podstawie tej próbki możesz określić, które z nich wymagają Twojej uwagi i podjęcia działań rozwojowych.