Agencja Hostess i Modelek DIAM

Kompetencje miękkie w pracy modelek, cz.1

Jeśli zastanawiasz się nad pracą modelki albo już ją wykonujesz, zwróć uwagę na swoje kompetencje miękkie. Badania rynku pokazują bowiem, że ich rozwijanie jest kluczowym elementem inwestowania w swoją przyszłość. Wynika z nich także, że większość pracodawców i rekruterów przedkłada miękkie kompetencje nad kompetencje akademickie i intelektualne czy udział w stażach. Podobnie kwestia ta wygląda w agencjach modelek.

Kompetencje modelek

Zwykło się wyróżniać dwa typy kompetencji istotnych przy ubieganiu się o pracę na różnych stanowiskach.

Już z tej krótkiej charakterystyki wynika, że nie da się bagatelizować jednych kompetencji na rzecz drugich. W przeszłości miękkie kompetencje były niedoceniane, uchodziły nawet za podrzędne. Obecnie natomiast traktuje się je partnersko. Wynika to w sporej mierze z ekonomii zatrudnienia – łatwiej bowiem nauczyć modelki twardych umiejętności niż ukształtować ich miękkie kompetencje. Słowem: z punktu widzenia pracodawcy opłaca się wybrać takiego pracownika, który już miękkie kompetencje posiada.

Typy miękkich kompetencji – przydatne i w Warszawie, i w Paryżu

Grupa kompetencji miękkich jest rozległa, nie jest jednorodna. Można wśród nich wyróżnić dwie grupy:

Widać więc, że w pracy modelek to właśnie te umiejętności są kluczowe na drodze do sukcesu. Często jednak okazuje się, że mylnie, na ogół zbyt wąsko, rozumiane bywają elementy miękkich kompetencji – na przykład:

Warto więc świadomie rozwijać te kompetencje, zamiast je lekceważyć ze złudnego przekonania, że wszyscy takie umiejętności posiadamy. Owszem, mamy do nich predyspozycje, ale uczyć się musimy wszyscy.
*
W drugiej części artykułu podpowiemy, jak i gdzie modelki z Warszawy mogą szkolić swoje kompetencje miękkie.