Praca hostessy to zdobywanie doświadczenia, aby przyjmować coraz bardziej zaawansowane zlecenia. Niezwykle ciekawie, ale też wymagająco pod wieloma względami prezentują się organizowane w Warszawie imprezy rozrywkowe. W tym wpisie zebraliśmy podstawowe informacje na ich temat oraz wskazówki, które warto poznać przed pierwszym udziałem w danym wydarzeniu.
Rodzaje warszawskich imprez rozrywkowych z hostessingiem
Charakter imprezy dyktuje wiele kwestii związanych z zadaniami hostessy – począwszy od stroju, przez zachowanie i obowiązki. Sprawdźmy, jakie zasady panują w świecie rozrywki.
- Bankiety – odbywają się w salach bankietowych w hotelach, w budynkach użyteczności publicznej, jak filharmonie czy teatry, a także w siedzibach firm. To bardzo eleganckie spotkania, którym towarzyszy wytworna atmosfera, dlatego hostessa występuje w wieczorowym stroju. Bankiety często są formą uświetnienia ważnych dla danej firmy czy instytucji wydarzeń, na przykład jubileuszowych. Niekiedy towarzyszy im zabawa taneczna. To wszystko decyduje o roli hostessy, która może zajmować się klasyczną recepcją jak w czasie konferencji, zadaniami kelnerskimi, animowaniem zabawy uczestników bankietu lub dzieci.
- Fordancing – można powiedzieć, że to animowanie tanecznej części imprezy, którym zajmuje się na ogół grupa hostess. Ich rolą jest zachęcanie, ośmielenie do wyjścia na parkiet oraz taniec z gośćmi imprez różnego typu – na przykład bankietów, jeżeli przewidziane jest to w scenariuszu imprezy. Hostessa w roli fordanserki powinna mieć predyspozycje taneczne i osobowościowe, dzięki którym z łatwością przyjdzie jej zachęcanie do wspólnej zabawy, organizowanie konkursów tanecznych. Przyda się też dobra kondycja fizyczna, która pozwoli spędzić na parkiecie kilka aktywnych godzin.
- Eventy sportowe – towarzyszą wydarzeniom związanym z różnymi dyscyplinami sportowymi. Hostessa pełni tu funkcję głównie reprezentacyjną, czyli pozuje do zdjęć z indywidualnymi sportowcami czy sportowymi teamami, wręcza nagrody, prezentuje sponsorów. Obecność hostess na niektórych ventach tego typu jest ich znakiem rozpoznawczym, co wymaga niejako pewną specjalizacyjność hostess – dla przykładu: na imprezach kolarskich są one nazywane „podium girls”, a na galach sportów walki – „ring girls”.
Oczywiste jest, że przy imprezach rozrywkowych obowiązuje etykieta ubioru, w której podstawami są schludność oraz umiar. Dobra hostessa wie, jak dopasować strój do swojej sylwetki tak, by stała się jej atutem. Bezsprzecznie jednak należy dobierać garderobę zgodnie z wytycznymi zleceniodawcy.
Hostessa radzi
Najwięcej praktycznych wskazówek można pozyskać od innych hostess – tych, które już uczestniczyły w podobnych imprezach. Podpowiadają one, by:
- zapomnieć o telefonie – korzystanie z telefonu w prywatnych sprawach w czasie pracy jest nieprofesjonalne i źle świadczy o hostessie. W każdym zleceniu uwzględniona jest przerwa lub kilka przerw, jest to czas, który możesz wykorzystać niemal dowolnie;
- nie nadużywać przerw – przerw nie wykorzystuje się na początku i na końcu zlecenia, nie należy również ich samowolnie przedłużać; warto też pamiętać, aby zawsze być w pobliżu miejsca wykonywania zlecenia na wypadek wszelkich nieprzewidzianych okoliczności;
- wykazywać zaangażowanie – należy obserwować to, co dzieje się wokół, reagować na zapytania, prośby, informować i usprawniać działania związane z danym eventem w kontekście własnych obowiązków.
Warto wiedzieć, że w hostessingu – nie tylko w Warszawie – panuje przepływ informacji, i solidnym hostessom, mającym dobrą opinię, chętnie przydzielane są najbardziej prestiżowe zadania.
Pamiętaj o aspektach formalnych
Na koniec wspomnijmy jeszcze o tym, że kiedy bierzesz udział w imprezach rozrywkowych, realizujesz umowę, którą zawierasz z agencją hostess. Zobowiązujesz się w niej do starannego wykonania określonych w niej zadań. Zatem, jeśli tego zobowiązania nie dopełnisz, agencja może wyciągnąć wobec ciebie konsekwencje w postaci choćby zmniejszenia wynagrodzenia. Warto więc przestrzegać zasad umowy, a wszelkie wątpliwości ustalić wcześniej ze zleceniodawcą.